CO WARTO ZOBACZYĆ W PRADZE?

W lutym wybrałam się na krótki, bo 4 dniowy wyjazd do stolicy naszych czeskich sąsiadów- Pragi. Był bardzo spontaniczny, ale takie niedługie wyjazdy i tym bardziej, że nie są daleko, nie są trudne w organizacji.

Praga jest bardzo popularną europejską stolicą /na pewno popularniejszą niż Warszawa/. Wszystkim kojarzy się przede wszystkim z piękną starówką, mostem Karola, piwem i knedlikami.

W dzisiejszym poście pokażę Wam miejsca, które udało mi się zobaczyć w czeskiej stolicy i według mnie są najciekawsze oraz wskazówki co do organizacji podróży.

 


Most Karola

Najpopularniejszy punkt jeżeli chodzi o mapę turysty w Pradze. Łączy dwie strony miasta, rozdzielone przez rzekę Wetławę. Sam most jest tylko deptakiem, nie ma tu miejsca dla samochodów. Zobaczycie tu mnóstwo rzeźb na murkach. Oprócz tego rozciągają się piękne widoki na miasto po drugiej stronie rzeki. Oczywiście przygotujcie się na wielu ludzi. Jest to jedne z najbardziej obleganych miejsc w czeskiej stolicy.

Dojedziecie do niego zieloną linią metra wysiadając na stacji Staromestska.

 

most karola praga czechy

widok z mostu karola praga czechy

 


Hradczany

Zachodnia część Pragi. Dostaniecie się tam 20-30 minutowym spacerem z mostu Karola. Na wzgórzu wybudowana została w XIV wieku królewska dzielnica. Dziś jest atrakcją dla turystów i przyjemnym miejscem dla mieszkańców Pragi. Tu zdecydowanie turystów jest mniej i wszystko oddalone jest od tzw. miejskiego zgiełku. Odnajdziecie tu punkt widokowy na miasto.

Jeżeli spacer pod górę to dla Was za duże wyzwanie to oczywiście dojeżdża tu zielona linia metra.

 

hradczany praga praga czeska

hradczany starówka praga czechy

punkt widokowy praga hradczany

 


Ściana Johna Lennona

Zanim z mostu pójdziecie na Hradczany, możecie zboczyć z drogi w górę, aby zobaczyć ścianę Johna Lennona. Gdy tylko ją ujrzycie poczujecie się tacy jakby szczęśliwi. Ja gdy na nią spojrzałam od razu się uśmiechnęłam /tak wiem, to głupie/. Gdzie tylko nie zerkniecie zobaczycie hasła nawiązujące do miłości i pokoju. Poza tym kolorowa oprawa dodaje im uroku oraz takiego Beatlesowego charakteru. Jeżeli chodzi o historię, to była ona “metodą” walki z władzą komunistyczną w latach 80. XX wieku.

 

ściana johna lennona

 


 

Wzgórze Vitkov

Moje absolutnie ulubione miejsce z całego wyjazdu. Mało popularne wśród turystów, ale nie przeszkadza mi to bo byliśmy prawie sami na wzgórzu i panowała tu cisza i spokój. Dwudziestominutowy spacer pod stromą jak na szlak górę pozwala na zobaczenie ogromnego /trzeciego największego na świecie/ pomnika konnego wodza Jana Zizki. Jest to narodowe miejsce pamięci oraz grób nieznanego żołnierza. Oprócz tego jest to niesamowicie dobry punkt widokowy na Pragę. Bez wątpienia warto tu przyjść. Zapiera dech w piersiach.

Najłatwiej będzie dostać się tu żółtą lub czerwoną linią metra do stacji Florenc, a następnie podziwiać widoki podczas spaceru.

 

 


Pomnik Franza Kafki

Najnowsza atrakcja w Pradze, czyli sterowana układem elektrycznym, 11 metrowa rzeźba przedstawiająca głowę Franza Kafki. Jest zbudowana z kilkuset metalowych elementów. Inwestycja podobno wyniosła około 4,5 mln złotych. Rzeźba poruszając się i zmieniając kształt twarzy pisarza ma przedstawiać jego nie oczywistość i zagadkowość.

Najszybciej dostaniecie się tam żółtą lub zieloną linią metra wysiadając na stacji Mustek.

 

 


Hemley’s

Najpiękniejszy sklep z zabawkami jaki kiedykolwiek widziałam. Weszliśmy tutaj przypadkiem, ale nie żałuję tego. Sklep robi niesamowite wrażenie. Oprócz kupienia samych zabawek dzieci mogą pojeździć na stylizowanej na francuską karuzeli czy zjechać ze zjeżdżalni. Wszystko utrzymane jest w takim klasycznym, bajecznym klimacie. Super miejsce dla dzieci.

W 10 minut dojdziecie tam spod rzeźby Franza Kafki, więc możecie wysiąść na stacji metra Mustek.

 

hemley's sklep z zabawkami praga

 


Komunikacja miejska

Jak mogliście zauważyć, Praga ma świetne połączenie liniami metra. Gdziekolwiek byście chcieli dojechać, metro jest najlepszą opcją.

mapa metra praga czechy


 

Jedzenie

Czeska kuchnia, o czym przekonałam się na miejscu, nie jest moją ulubioną ani nawet lubianą przeze mnie.  Jedzenie jest tłuste a porcje ogromne. W restauracjach nie jest też tanio. Jednak warto samemu spróbować i wyrobić sobie opinię na ten temat.

Osobiście mogę polecić świetną mongolską restaurację w centrum handlowym Palladium!

 


 

Zakwaterowanie

Na nasz krótki pobyt wybraliśmy hotel Taurus, położony 5 minut od stacji metra Jiriho z Podebrad /zielona linia/. Pokoje nie były duże, ale urządzone w nowoczesny lub klasyczny sposób. Śniadania wielki plus, ogromny wybór i mega smaczne. Obsługa też bardzo pomocna. A wszystko to za bardzo niską cenę.

Dodatkowo, jeżeli będziecie chcieli zarezerwować pokój na booking.com, to dzięki mojemu linkowi otrzymacie zwrot 50 zł po Waszej wycieczce! LINK

 


 

Dojazd

Tak jak w przypadku wycieczki do Berlina, zdecydowaliśmy się na busy linii Ecolines, oraz w drugą stronę Polskiego Busa /obecnie FlixBus/. I sto razy bardziej polecam Ecolines. Dużo bardziej profesjonalna podróż. Bus nie trzęsie, bagaże są bezpiecznie oznakowane. Na FlixBus już nigdy się nie zdecyduję.

 


 

A czy Wy byliście w Pradze? Dajcie znać co myślicie! Jak dla mnie jest bardzo ładnym miastem, aczkolwiek nie przesadzajmy w tej kwestii 😉 Warto po prostu ją zobaczyć.

 

Buziaki,

Ola!

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Leave a Comment